Jurd Saknes Roots Slider image 6
Jurd Saknes Roots Slider image 5
Jurd Saknes Roots Slider image 1
Jurd Saknes Roots Slider image 2
Jurd Saknes Roots Slider image 3
Jurd Saknes Roots Slider image 4

Latvijas simtgades ietvaros 2018. gada 18. novembrī tika pirmatskaņota koncertprogramma un kompaktdisks JŪRD.SAKNES.ROOTS. Mūsu mērķis bija apzināt savu (Vidzemes piejūras) kultūrvēsturisko mantojumu un popularizēt līvu kultūru un tās ietekmi Latvijas un pasaules kontekstā.


Pasaulē atzītais latviešu komponists Uģis Prauliņš īpaši šim notikumam sacerēja ciklisku skaņdarbu "Līvu sasaukšanās", kuram par iedvesmu kalpoja Vidzemes un Kurzemes līvu un Latvijā dzīvojošo radu tautu nepieradinātā kultūra. Koncertprogrammā dzirdami ne tikai Uģa Prauliņa, bet arī komponistes un kokles virtuozes Laimas Jansones un Edgara Beļicka skaņdarbi. JŪRD.SAKNES.ROOTS iekļautajās tautasdziesmu apdarēs un oriģinālkompozīcijās apvienojas kora, tautas un pasaules mūzikas elementi.


Koncertprogrammas mākslinieciskā vadītāja un idejas autore ir diriģente Laura Leontjeva, kura pulcējusi ap sevi domubiedrus un virkni šīs nozares profesionāļu. JŪRD. SAKNES.ROOTS izpildītāju sastāvs ir ļoti plašs – koris ANIMA, solistu grupa, tai skaitā līvu dziedātāja Julgī Stalte, instrumentālais etno ansamblis, kurā apvienotas kokles, perkusijas, flautas, stabules, vijole, kontrobass un pie taustiņinstrumenta komponists Uģis Prauliņš.


Vitalitāte, savdabīgi un nepieradināti balss tembri, kontrasti no gaisīga a cappella skanējuma līdz mežonīgam folkrokam – to visu un vēl daudz ko citu var sadzirdēt JŪRD.SAKNES. ROOTS.


2019. gadu UNESCO ir pasludinājis par starptautisko pirmiedzīvotāju valodu gadu, un lībiešu valoda Latvijas Valsts valodas likumā atzīta kā pirmiedzīvotāju valoda, turklāt tai ir vitāli nepieciešama saglabāšana, aizsardzība un attīstība. Lībiešu tradicionālā kultūra ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā un Latvijas nacionālā kultūras mantojuma sastāvā.


Paldies JŪRD.SAKNES.ROOTS mākslinieciskajai komandai, kultūras menedžmenta centram "Lauska" un līvu valodas pētniekam Valtam Ernštreitam! Plašāka informācija par koncertprogrammu un līvu kultūru atrodama CD pievienotajā grāmatiņā. CD JŪRD.SAKNES.ROOTS iespējams iegādāties lauska.lv