Līvu sasaukšanās
Slaidera foto
Slaidera foto
Slaidera foto
Slaidera foto
Slaidera foto
Slaidera foto

Vidzemes reģiona kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšana iedvesmojusi koncertprogrammas LĪVU SASAUKŠANĀS rašanos, apvienojot kora skanējumu, pasaules mūzikas elpu un tautisko deju.


Koncertprogrammas LĪVU SASAUKŠANĀS pamatā ir mūzikas albumā JŪRD.SAKNES.ROOTS dzirdamie skaņdarbi. Tas apkopo izzūdošo Vidzemes, Kurzemes lībiešu un Latvijā dzīvojošo lībiešu radu tautu kultūrvēsturisko mantojumu – tautasdziesmas, kas kalpoja par iedvesmu šim muzikālajam pētījumam. Īpaši šim notikumam komponists Uģis Prauliņš radīja skaņdarbu ciklu "Līvu sasaukšanās" Saulkrastu jauktajam korim ANIMA un diriģentei Laurai Leontjevai, solistiem un instrumentālajam etno ansamblim.


Koncertprogramma LĪVU SASAUKŠANĀS uz skatuves pulcē vairāk nekā piecdesmit mūziķu Lauras Leontjevas vadībā, mākslinieciski atspoguļojot nepieradināto un vitālo lībiešu dabu un valodas pirmatnīgo skanējumu. Tajā skan kā Uģa Prauliņa, tā arī Edgara Beļicka, Laimas Jansones, Julgī Staltes, Elīnas Oses un Lauras Leontjevas radīta mūzika.


Ar šo koncertprogrammu mūsu mērķis ir aktualizēt un popularizēt lībiešu kultūras bagāto, taču ļoti strauji izzūdošo mantojumu, atveidot to dzīvu un mūsdienīgu šodienas kultūrvidē, kā arī veicināt piederības un identitātes sajūtu ar vietu, no kuras nākam mēs paši. Kā saka komponists Uģis Prauliņš par skaņdarbu ciklu "Līvu sasaukšanās": "(..) izdevās sasaukt kopā visus Latvijas somugrus – līvus, leivus, lucus: somugru dienvidu robežas ciltis ar to atbalsīm Sāremā un Pērnavā."


UNESCO Latvijas Nacionālā komisija īpaši aicina līdzdarboties lībiešu valodai veltītās aktivitātēs, jo diemžēl tā ir klasificēta kā kritiski apdraudēta valoda. Vēl 19. gs. lībiski runāja ap 3000 cilvēku, 20. gs. vidū bija ap 1500 valodas pratēju, bet mūsdienās labi sazināties lībiski spēj ap 30 cilvēku visā pasaulē. Lībieši jeb līvi ir Baltijas jūras somu cilmes Latvijas pamattauta, kurai ir bijusi liela nozīme mūsdienu latviešu valodas un kultūras tapšanā. Lībiešu valoda ir ierakstīta UNESCO apdraudēto valodu sarakstā, lībiešu valoda un kultūras vērtības ir iekļautas Latvijas nacionālā kultūras mantojuma sastāvā.


Mūsu vēsture un izcelsme ir nezūdoša vērtība, tāpēc mēs aicinām novērtēt un sadzirdēt savas saknes!